Miks jooga?

Jooga tuli minu ellu ajal, kui ma seda kõige rohkem vajasin. Minu keha oli õnnetu, minu hinges hoidis kohta valu ning minu meel oli täidetud miljoni erineva mõttega, mis põrkasid omavahel valguskiirusel edasi-tagasi. Tihtipeale matil olles mõtlen, kuidas jooga mu elu päästis ja iga päev seda uuesti teeb, kuid aastatega olen jõudnud arusaamale, et jooga aitas mul ise ennast päästa. Olgu jooga praktika sulle treeningu eest, vaimse teekonna juhiks või elustiiliks, üks on kindel – jooga kasutegurid on vaieldamatult märkimisväärsed.

Meie keha on meie kodu. Meie luud, lihased ja liigesed, meie nahk ja teised organid, töötavad kõik selleks, et meid elus hoida ja teha seda võimalikult hästi. Meie keha on imeline – kuid kui võtta hetk ja mõelda, siis kas me aitame oma kehale kaasa või teeme tema töö raskemaks? Me teame, et jooga aitab lihaseid tugevdada ja keha paindlikumaks muuta, kuid kui tuua oma praktika sügavamale tasemele, siis erinevate asenditega mõjutame me ka oma organeid ja nende tööd. Me aitame kaasa nende korrektsele funktsioneerimisele ning seeläbi lihtsustame nende tööd ja parandame tulemust. Pöörates tähelepanu väiksematele gruppidele nagu liigesed, ennetame kõhrete ja liigeste lagunemist. Paranenud seedimine, närvisüsteem, vereringe – see nimekiri on pikk. Enne jooga juurde jõudmist olin ma aastaid pidevas vaenus oma kehaga. Minu nägemus minu kehast oli moondatud ja see pani mind toiduga tagasi hoidma, mõnikord näljutama ning kui lasingi endal süüa, siis leidma viise, et see kaua sees ei püsiks. See vaenujalal olek oli mõlemat, nii füüsiline kui vaimne ning kurnav nii minu kehale kui meelele. Tänu joogale õppisin tundma oma keha, teda armastama ja temaga harmoonias elama.

Meie imeline meel võib olla meile nii õnnistuseks kui õnnetuseks. Sageli tundub, nagu meie mõtetel ja harjumustel on võim meie üle ja mitte meil nende. Nad jooksevad kontrollimatult ringi, luues nii palju müra, et me ei kuule enam oma tõelist mina. Praktiseerides joogat regulaarselt, ei mõjuta me mitte ainult oma füüsilist keha, vaid ka oma vaimset tervist. Jooga aitab tegeleda depressiooni, ärevuse ja stressiga. Ta tõstab serotoniini ja alandab kortisooli taset. Aeglustunud hingamine ja lõdvestumine viib tasakaalu sümpaatiliselt närvisüsteemilt (võitle-või-põgene reaktsioonilt) parasümpaatilisele närvisüsteemile, mis on rahustav ja taastav; see alandab südame löögisagedust ja vererõhku. Hingamistehnikad ja meditatsioon aitavad hoida pea selgema ja keskenduda olevikule, aidates olla teadlikum ja võtta otsuseid ka teadlikumalt vastu. Iga kord kui ma tunnen, et ma ei suuda enam oma mõtteid jälgida või et nad liiguvad suunal, mis mulle head ei tee, astun ma oma matile ja ajapikku hakkavad mõtted ka rahunema. Mida regulaarsemalt joogat praktiseerida, seda vähem on ootamatuid ja kontrollimatuid mõtteid ning seda rohkem on selgust ja rahu.

Oma kogemusest olen leidnud, et lahendused ja ideed juhtuvad tulema mõtete vahel, mitte mõtetes olles, ning seda sageli just joogamatil asendit hoides ja hingamisele keskendudes. Kui me oleme saanud oma keha ja meele tasakaalu, siis laseme oma tõelisel minal esile tulla. Meie hing teab, kes me oleme ja mida me vajame. Luues tasakaalu oma füüsilises kehas ja meeles, saame me näha ennast täiesti uuest küljest. Meis tõuseb tänulikkus ja empaatia, nii teiste kui iseenda suhtes. Meie eneseväärtustamine ja -armastus kasvavad ning me suudame mõista maailma paremini. Meie elu kvaliteet paraneb ja suhted teistega tugevnevad ning välismaailm ei kõiguta meid enam nii palju. Jooga praktiseerimine paneb meid tundma rahu, turvatunnet ja tasakaalu, aga ka tunnet, et me oleme osa millestki suuremast.

Igaühe teekond joogas on erinev ja eriline. Praktiseerides joogat üksi oma kodus või koos toetava grupiga stuudios – jooga kasutegurid ei jää märkamata. Mõnikord tuleb anda endale rohkem aega, et keha, meel ja hing jõuaksid tunnetada jooga mõju ning taastada tasakaalu. Praktiseerides regulaarselt joogat, kujuneb sellest eluviis, mis aitab elada tervislikku, täisväärtuslikku ja õnnelikku elu.

Loodan, et sinu teekond on täis eneseleidmist ja äratundmist, tasakaalukust ja rahu, ning et juba peatselt kohtume Mana Stuudios!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin